Blog

Google Analytics 4

Google her sürüm ile birlikte müşterilerine daha isabetli ve kapsamlı analizler yapma deneyimi sunuyor. Yeni gelen sürümle birlikte kullanıcıların Google verileriyle birlikte Youtube izlenimleride raporlarda kullanılabilmekte. Google Analytics 4 pazarlamacılara hedef kitle hakkında daha geniş çerçeveli bir görü sunuyor. Google Analytics 4 mimarları şunları söylüyor “Bu sürümle birlikte müşterilerin temel yaşam döngülerini pazarlamacılara gösterdik” .

Analytics 4 reklam verenlerin CCPA ve GDPR gibi düzenlemelerine uymalarına yardımcı olmakta. Veri toplama konusunda yenilikler getiren sürümde reklam veren siteler içinde kolaylaştırıcı etkenler bulunmakta. Onay modu son kullanıcı izni alması gereken siteler için kolaylaştırıcı etken haline getirildi. Bu sürümle birlikte analiz ve reklamlar için ayrı izin almaya olanak tanıyor. Kullanıcıların sıkça şikayet ettiği Google reklamları kabusu sona ereceğe benziyor. Bunun yerine makine öğrenimine güvenecek olan firma kullanıcıları doğrudan hedef almayacak. Sıklıkla aynı reklamları göstermek yerine gösterilen reklamların arkasından gelecek veri boşluğu için Google’ın yapay zeka becerisinin insiyatifine bırakacak.

GA4 nasıl çalışıyor?

Örneğin bir araba almayı düşünüyorsunuz ve arabanın yetkili satıcısının sayfasına baktınız. Google reklam vereni siz siteden çıktıktan sonra Facebook ve instagram hesabınıza kadar bu aracın reklamlarını size göstermeye devam ediyordu. Bu sürümden sonra size gelecek olan reklamlar muhtemelen daha değişik olacaktır. Örneğin Google Reklam politikaları gereği önce aracın reklamları gösterilecek daha sonra bu araba için kullanabileceğiniz taşıt kredileri ve faiz indirimleri gibi teklifler sayfanıza düşecektir. Aynı şekilde bir televizyon baktığınızda onu almaya teşvik edici reklamları göstermeye devam edecektir. Google Analytics 4’ün temel farklarından birisi kullanıcı analizlerinden ziyade kullanıcı davranışlarını hedef alması olarak görülmekte. Kullanıcıların davranış modellerine göre sınıflandırılacağı, tahmin ediliyor.

Leave a Reply


Your email address will not be published. Required fields are marked *